ZASŁYSZANE

Temat: Zabezpieczanie roślin przed zimą
...Z zajcami to rzeczywiście problem, ale niestety jedyna rada jak najwżej zabezpieczyć, nawet w newralgicznych przypadakch sposób podany przez Chopinetkę może zdać egzamin. A winogrona zareagowały prawidłowo - odbiły od dołu. To, że masz teraz pędy na metr to znaczy, że ok. Teraz okryj znowu u nasady pędu. góra zmarznie. Potem wiosną tuż przed ruszeniem wegetacji zostaw po 3 pędy na krzaku, i na każdym pędzie po 3 oczka. To jest jedna z szkół cięcia winogron. Chodzi o to aby wykształcił się mocny pień odporny na czynniki zewnętrzne. Polecam zakupienie jakiejś broszury. Reklamują takie na stronach Hasła Ogrodniczego.
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=45439Temat: MIREK - PYTANIA - OGRODNICZE POGOTOWIE
Może ktoś mi odpowie chociaż na dręczące mnie pytania odnośnie winogrona: czy mogę ciąć teraz winogron? czy jeśli tnę i lecą z niego soki jak...woda z kranu to coś nie tak z nim? Co mu jest??????????? Bo to nie jest dobra pora na cięcie winogron... Dlatego "płaczą". najlepiej ciąć tuz przed ruszeniem wegetacji (marzec) albo dopiero latem.
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=52966


Temat: Zabezpieczanie roślin przed zimą
[quote=Tomek_J] I co wtdy ? Też przycinać ? Jak i kiedy ? Tomku nie wiem jak chcesz prowadzić winogrona. Czy to jagodnik, czy pergola coć osłaniająca? Ale napiszę parę zasad cięcia winogron. 1) winogrono to najsilniej cięta roślina,2) żeby były duże grona i owoce trzeba obcinać pęd 1do 3 liści za kwiatem oraz wycinać wszystkie pędy bez kwiatów - kilka razy w sezonie, 3) ze względu na przemarzanie tniemy winogrono wiosną usuwając wszystkie przemarznięte pędy.
Źródło: forum.muratordom.pl/showthread.php?t=45439